Mezoterapia skóry głowy
Mezoterapia skóry głowy to metoda leczenia różnych schorzeń skóry polegająca na wstrzykiwaniu bezpośrednio w miejsca chorobowe niewielkich dawek substancji leczniczych. Przynosi nieocenione korzyści poprawy jakości włosów, zahamowania ich wypadania, a nawet odrostu nowych.
Znaczący wpływ na wygląd oraz objętość włosów mają tryb życia, odżywiania oraz stan zdrowia. Mezoterapia skóry głowy polecana jest zwłaszcza osobom mającym problemy z wypadaniem włosów i łysieniem. Nadmierna utrata włosów często jest problemem zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Panie szybciej rozpoznają u siebie pierwsze oznaki łysienia i wcześniej niż mężczyźni podejmują walkę z tym problemem. Skuteczność zabiegu u kobiet jest zadowalająca, jednak na satysfakcjonujące efekty należy poczekać, czasami nawet kilka miesięcy.
Mezoterapię skóry głowy wykonuje się również przy użyciu osocza bogatopłytkowego pozyskiwanego bezpośrednio od pacjenta przed zabiegiem (patrz opis - osocze bogatopłytkowe)
Mezoterapia polega na powierzchniowym ostrzykiwaniu skóry głowy substancjami pobudzającymi wzrost i hamującymi wypadanie włosów (głównie leki przeciwzapalne, witaminy i substancje odżywcze). Zestaw leków dobierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Mezoterapia skóry głowy może także mieć charakter profilaktyczny.
Opis zabiegu:
Iniekcje wykonywane są strzykawką z bardzo cienką igłą co 0,5-1,5 cm. Po zabiegu pozostają ślady na skórze w postaci punkcików lub kratki – w zależności od techniki zabiegu. Ślady po-zabiegowe mogą pozostać widoczne w zależności od rodzaju podanego preparatu – od 6–72 godzin.
Nakłucia są mało bolesne. Jeśli pacjent ma niski próg wrażliwości na ból, można zastosować znieczulenie miejscowe w sprayu bądź w kremie. Po zabiegu stosuje się masaż, dzięki któremu wstrzykiwane w skórę składniki są równomiernie rozprowadzane. Działają one nawet miesiąc po zakończeniu zabiegów.
Schemat terapii:
Mezoterapia skóry głowy trwa około 30 minut. W efekcie hamuje wypadanie włosów i sprawia, że pacjent uzyskuje widoczny ich odrost.
Terapia główna: 4 zabiegi co 2 tygodnie
Pielęgnacja: 1 zabieg na miesiąc przez okres 3-6 miesięcy
Zalecenia pozabiegowe:
- stosowanie zaleconych preparatów do pielęgnacji skóry głowy;
- pamiętać o tym, aby nie korzystać z zabiegów fryzjerskich osłabiających strukturę włosa (farbowanie) przez okres kuracji
- ograniczyć używki;
- stosować się do zaleceń lekarza, który przeprowadził zabieg.
Przeciwwskazania:
- ciąża i karmienie piersią,
- czas menstruacji,
- choroby nowotworowe,
- przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych,
- cukrzyca,
- alergia,
- stany zapalne skóry, infekcje skórne.